• Kategorie
  • Szukaj
  • Ssaki medyczne

Ssak medyczny to urządzenie umożliwiające w sposób mechaniczny odsysanie wydzieliny z górnych dróg oddechowych. Najczęściej stosowane u osób z przewlekłą niewydolnością oddechową, u których występuje zaleganie wydzieliny w drogach oddechowych spowodowane słabym odruchem kaszlu. Większość użytkowników ssaka medycznego ma wytworzoną sztuczną drogę oddechową w krtani – trachostomię.

 

Wyróżniamy kilka modeli ssaków medycznych:

Ssaki manualne (ręczne) – urządzenia nie wymagające zasilania sieciowego.

Ssaki szpitalne – duże urządzenia o wysokiej sile ssania i przepływie zazwyczaj zainstalowane na podstawie jezdnej.

Ssaki domowego użytku – charakteryzują się niewielkimi gabarytami i niską masą własną (od 2 – 6 kg), najczęściej stosowane urządzenia posiadają akumulator wewnętrzny, który zabezpiecza chorego w sytuacjach kiedy zanikają dostawy prądu. Najlepsze modele osiągają czas pracy do 50 minut.

Ssaki medyczne wykorzystywane w ratownictwie – z uwagi na dynamiczne medyczne działania często w trudnych sytuacjach urządzenia posiadają wzmocnioną obudowę, wysoką siłę ssania oraz szybko ładujące się akumulatory.

Zestaw gotowy do użycia zawiera: ssak elektryczny, zbiornik na wydzielinę, dren wraz z filtrem antybakteryjnym oraz cewnik do odsysania górnych dróg oddechowych.

Warto wiedzieć planując zakup ssaka:

Ssak medyczny powinien być dostosowany do potrzeb użytkownika, więc należy sobie odpowiedzieć na pytania:

Gdzie będzie stosowany ssak i w jakich warunkach?

Kupując ssak osobie planującej krótsze lub dłuższe podróże należy rozważyć zakup ssaka akumulatorowo-sieciowego, umożliwia on stosowanie przez kilkadziesiąt minut ciągłej pracy bez podłączenia do zasilania sieciowego. Najbardziej niezawodnym akumulatorem jest model litowo-jonowy. Istotnym parametrem jest też krótki czas jego ładowania, gdyż pozwala to na oszczędność energii. Prawie wszystkie tego typu modele posiadają jako akcesoria ładowarkę samochodową oraz torbę transportową.

W przypadku, gdy użytkownik często podróżuje należy zwrócić uwagę na konstrukcję ssaka. Im mniej elementów wystających poza urządzenie, tym mniejsze ryzyko niechcianych uszkodzeń. Mocowanie pojemnika / zbiornika na wydzielinę nie powinno narażać na jego wypadnięcie, gdyż grozi to jego uszkodzeniem. Tak samo warto zwrócić uwagę na jakość wykonania zbiornika na wydzielinę, gdyż przypadkowe podczas podróży pęknięcie może rozszczelnić układ powodując brak możliwości udrożnienia dróg oddechowych.

Czy zalegająca flegma jest gęsta i czy ssak będzie często używany?

Podstawowym parametrem urządzenia jest siła ssania wyrażana wartością podciśnienia lub jako maksymalny przepływ. Oznacza to zdolność do pracy w określonych sytuacjach terapeutycznych.

Wyróżniamy:

Zastosowanie szpitalne (ssaki chirurgiczne) – są przystosowane do pracy ciągłej uzyskując od min. 36L/min. maksymalnego przepływu, sięgając wartości 45 i więcej litrów na minutę.

Ssaki przenośne stosowane w ratownictwie medycznym – ssaki akumulatorowe osiągające od 26 L/min do 40 L/min.

Domowy ssak medyczny, aby być wydajnym przy odsysaniu gęstej wydzieliny powinien uzyskiwać min. 16 L/min. Jeśli jest zasilany sieciowo, wartość jest stała. Natomiast, gdy decydujemy się na ssak akumulatorowy należy rozważyć zakup ssaka w wyższym przepływie np. powyżej 20 L/min., gdyż gwarantuje większe bezpieczeństwo w momencie kiedy akumulator jest na skraju wyczerpania.

Dostosowanie siły ssania reguluje się pokrętłem lub ssaki mają zaprogramowane poziomy ssania uruchamiane poprzez przyciski. Pozwala to na dostosowanie do potrzeb pacjenta.

Głośność pracy ssaka medycznego

Cichy ssak medyczny jest marzeniem każdego użytkownika, szczególnie gdy jest używany w zaciszu domowym. Czy też w nocy kiedy każdy hałas jest bardziej słyszalny, niezależnie od miejsca stosowania.

Najcichszy ssak medyczny pracuje z natężeniem do 40dB, są to ssaki wysokiej klasy kosztujące nawet kilkanaście tysięcy złotych. Cichy ssak domowy może osiągać wartości 50-54 dB, natomiast ssaki transportowe stosowane w ratownictwie medycznym do 70 dB.

Im niższa ilość decybeli, tym ciszej ssak pracuje.

Higiena i serwis

Najczęściej producenci ssaków nie wymagają cyklicznych wymian części mechanicznych (serwisowych). Natomiast aby zachować należytą użyteczność urządzenia warto zadbać o stan techniczny poprzez wymianę części jednorazowych i czyszczenie części oraz akcesoriów wielokrotnego użytku tj.

  • dren ssaka
  • zbiornik / pojemnik na wydzielinę
  • filtry antybakteryjne (hydrofobowe)

Wymiany i sposób czyszczenia jest dokładnie opisany w instrukcji obsługi dedykowanej urządzeniu.

ssak akumulatorowyssak akumulatorowy

Jeśli Państwo mają dodatkowe pytania prosimy o kontakt poprzez formularz kontaktowy lub telefoniczny.