• Kategorie
  • Parametry
  • Ssak medyczny z baterią

Dlaczego należy zwrócić uwagę na typ akumulatora wybierając ssaka medycznego?

Akumulator w ssaku medycznym spełnia funkcję zabezpieczenia możliwości użytkowania w czasie, gdy nie mamy dostępu do zasilania sieciowego tj. awaria zasilania czy też podróż. W przypadku pierwszej sytuacji, kiedy występują nieprzewidziane przerwy w dostawie energii istotnym elementem jest utrzymywanie akumulatora naładowanego, czyli większość czasu ssak jest podłączony do zasilania sieciowego. Jeśli akumulator będzie niskiej jakości będzie dochodziło do szybkiego zużycia co oznacza częste wymiany akumulatora generujące dodatkowe koszty użytkowania. Okazja zakupu ssaka medycznego w niskiej cenie i perspektywą częstej wymiany podzespołów może okazać się równie kosztowna co zakup ssaka akumulatorowego wysokiej klasy. Dodatkowo wybierając ssaka z akumulatorem niższej jakości będziemy narażeni na częste odsyłanie ssaka do serwisu w celu jego wymiany. Jeśli autoryzowany serwis nie udostępni ssaka zastępczego na czas wymiany urządzenia pozostaniemy bez ssaka niezbędnego do opieki nad chorym.

Ssak medyczny wyposażony w akumulator litowo-jonowy, charakteryzuje się brakiem efektu samorozładowania, w przeciwieństwie do tradycyjnych typów akumulatorów.

Akumulatory litowo-jonowe nie posiadają efektu pamięci, tak więc mogą i powinny być doładowywane w dowolnym momencie, po początkowym pełnym naładowaniu.

 

Użytkowanie ssaka akumulatorowego w podróży

Jeśli wybieramy ssaka akumulatorowego z myślą o użytkowaniu w podroży należy zwrócić uwagę na czas jego ładowania. Tutaj ponownie można podkreślić wyższość akumulatorów litowo-jonowych nad tradycyjnymi. Większość ssaków ładuje się powyżej 8 godzin do pełnego naładowania. Wyobraźmy sobie podstój samochodem na parkingu w celu doładowania akumulatora. Ssak z akumulatorem litowo-jonowym ładuje się maksymalnie do 2-3 godzin w przypadku całkowitego rozładowania. Dla całkowitego bezpieczeństwa w podróży warto doposażyć się w ładowarkę samochodową.