• Kategorie
  • Szukaj
  • Pojemnik do ssaka

Prawie każdy ze ssaków medycznych posiada indywidualny, dedykowany model pojemnika na wydzielinę. Zróżnicowane kształty tzw. butli do ssaka wynikają z potrzeb technicznych danego urządzenia jak i też dążenia producentów do wykonania jak najbardziej doskonałego produktu pod względem, wydajności, bezpieczeństwa oraz higieny.

Pojemniki do ssaków dzielą się na kilka modeli, wśród nich wyróżniamy:

Zbiornik na wydzielinę jednokrotnego użytku, znany jako wkład jednorazowy do ssaka umieszczany w plastikowym pojemniku jako ochrona wkładu workowego. To rozwiązanie najczęściej stosowane jest w szpitalach, bądź karetkach pogotowia z uwagi na łatwość i szybkość zmiany zbiornika.

Zbiorniki na wydzielinę wielokrotnego użytku z możliwością dezynfekcji (płukania lub moczenia w odpowiednich roztworach). Bardzo często spotykane przy ssakach do użytku domowego.

Zbiorniki do ssaka wielokrotnego użytku z możliwością sterylizacji np. parą w temperaturze do 134 stopni Celsjusza. Wzmocniona wersja zbiornika na wydzielinę, która może być stosowana zarówno w domu jak i szpitalu. Konstrukcja tych butli jest o wiele bardziej wytrzymała niż pojemników do dezynfekcji, z uwagi na zastosowane materiały. Co bezpośrednio się przekłada na możliwość dłuższego stosowania. 

Jednak niezależnie od pojemnika, który zakupimy ze ssakiem zalecane jest posiadanie zapasowego. Szczególnie w sytuacji kiedy osoba korzystająca z urządzenia wymaga częstego odsysania, gdyż może dojść do pęknięcia pod wpływem podciśnienia. W takiej sytuacji moc ssaka zaczyna spadać z uwagi na rozszczelnienie układu.

Potocznie zwane butle do ssaków mogą być kupowane osobno lub w kompletach z pokrywą, filtrem bakteryjnym oraz drenami łączącymi. Najczęściej ssaki elektryczne również posiadają zintegrowane w pokrywach butli systemy antyprzelewowe. Przeciwdziałające zalaniu się pompy ssącej lub rozlaniu wydzieliny. Najbardziej popularnym jest kulka, która unosi się na płynie i przy maksymalnym zapełnieniu pojemnika/butli zamyka przepływ. 

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze zbiornika do ssaka medycznego przeznaczonego do użytku domowego?

Przede wszystkim jakość wykonania oraz należy sobie odpowiedzieć w jakim zakresie będziemy korzystać ze ssaka.

Czy często będziemy korzystać ze ssaka? 

Jeśli tak, to zalecany jest zakup zbiornika wielokrotnego użytku z możliwością sterylizacji. Co daje pewność, iż jest wykonany z bardziej trwałych materiałów. Jeśli użytkowanie ssaka medycznego jest doraźne a wydzielina "luźna" pojemnik ssaka może być np. wielokrotnego użytku do dezynfekcji.

Gęsta wydzielina i duży problem z jej ewakuacją czy też luźna łatwa do usunięcia?

Ponownie należy rozważyć wytrzymałość pojemnika, gdyż w przypadku odsysania gęstej wydzieliny zazwyczaj ssak ustawiany jest w zakresie podciśnienia -75 do -90kPa. Jeśli zbiornik jest niewystarczająco mocny może dojść do jego uszkodzenia.

Kolejną sprawą jest szczelność pojemnika wynikająca z rodzaju pokrywy, które mogą być zakręcane lub dodatkowo dociskane specjalnym łączeniem oraz klasyczne nakładane od góry i manualnie dociskane.